STROP

Niczego nie znaleziono

Stropy – rodzaje i specyfikacja

Podczas budowy domu inwestor staje przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór rodzaju stropu. Oferta produktów jest bardzo duża.

Strop to bardzo ważny element konstrukcyjny domu. Wiele rzeczy może się popsuć na budowie no ale napewno nie strop ;)

Strop pełni także rolę izolatora cieplnego i akustycznego. z tego względu warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze i jakie zalety mają poszczególne rodzaje stropów.

Strop sprężony

Jedną z propozycji materiału, z którego można wykonać strop jest beton sprężony - strunobeton. Jest to materiał o dużej wytrzymałości. Używany jest do produkcji prefabrykowanych stropów, ale także nadproży, belek czy dźwigarów. Beton sprężony wyróżnia fakt, że zawiera już w sobie elementy zbrojeniowe – są to cienkie druty lub linki wykonane ze stali wysokogatunkowej. W przypadku betonu sprężonego zbrojenie pełni rolę czynną - poddane naciągowi przekazuje naprężenia na beton. Beton sprężony jest także tańszy oraz odporniejszy czynniki zewnętrzne od tradycyjnych elementów betonowych. Niewątpliwe zalety stropów z płyt strunobetonowych, sprawiają, że stanowią one realna konkurencję dla stropów monolitycznych i gęstożebrowych. Dodatkowo są szybsze w montażu i atrakcyjne pod względem cenowym.

Strop Teriva

Strop Teriva złożony jest z prefabrykowanych belek żelbetowych, które stanowią konstrukcję nośną. Wypełnienie stropu stanowią pustaki betonowe lub keramzytowe. Są to stropy monolityczne, prefabrykowane, należą do grupy stropów gęstożebrowych, belkowo-pustakowych. Są przeznaczone zarówno do budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Stropy Teriva wyróżniają dobre parametry nośne, a także dobra izolacyjność akustyczna oraz cieplna. Są to stropy lekkie i łatwe w montażu. Strop Teriva jest także atrakcyjny pod względem ceny. Z tych względów stają sie bardzo popularnym wyborem wśród inwestorów.

Strop ceramiczny

Strop ceramiczny to kolejny z typów stropów popularnych we współczesnym budownictwie. Łączą w sobie zalety jakie posiadają materiały ceramiczne, charakteryzujące się trwałością oraz możliwość szybkiego montażu jaką dają elementy prefabrykowane. Strop ceramiczny składa się z konstrukcyjnych, prefabrykowanych belek nośnych i ceramicznych pustaków, które stanowią element wypełniający. Przygotowana z tych elementów konstrukcja od góry konstrukcja zalewana jest betonem, usztywniającym konstrukcję. Maksymalna rozpiętość stropów ceramicznych to 8 metrów.

Strop filigran

Strop filigran to rozwiązanie dla projektów nietypowych, o zróżnicowanych kształtach. Filigran to także rozwiązanie jeśli strop musimy zamontować w miejscach, gdzie rozpiętość stropów jest duża. Można je montować do rozpiętości nawet do 12 metrów. Strop filigranowy składa się z prefabrykowanej płyty na niej znajdują się kratownice. Stropy typu filigranowego projektuje indywidualnie, są dostosowane do konkretnych projektów. To rozwiązanie stosowane przede wszystkim wtedy, gdy w projekcie występują nietypowe kształty, jak półokrąg, elipsa i inne.

Strop Fert

Strop Fert to gęstożebrowy strop ceramiczno-żelbetowy, dodatkowo betonowany na miejscu budowy. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Składają się z prefabrykowanych belek ceramiczno-żelbetowych i pustaków ceramicznych. Dodatkowymi elementami stropów Fert są żebra i płyty żelbetowe. Jest to kolejny przykład stropu prefabrykowanego. Należy pamiętać o tym, aby pustaki w stropie Fert układać szczelnie jeden obok drugiego, elementy skrajne powinny być zamknięte denkami betonowymi. Przygotowaną konstrukcję zalewa się zaprawą cementową. Ostatnim elementem jest betonowanie stropu. Stemple należy usunąć najwcześniej po 14 dniach.

Strop Akermana

Strop Ackermana to jeden z najpopularniejszych stropów monolitycznych. Stosowany jest przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Charakteryzuje się trwałością i sztywnością. Do wypełnienia stropu Ackermana wykorzystuje się pustaki ceramiczne. Strop Ackermana od góry wygląda monolityczny strop betonowy. Od spodu widoczne są pustaki ceramiczne. Zaliczany jest do stropów gęstożebrowych, belki nośne stropu mają rozstaw 31 cm. Belki wykonywane są indywidualnie, na miejscu budowy. Strop Ackermana wyróżnia fakt, że istnieje możliwość dostosowania grubości do konkretnych potrzeb, dotyczących obciążeń i rozpiętości. W zależności od potrzeb stosuje się pustaki o odpowiedniej wysokości. wszystkie elementy stropu, poza pustakami, wyrabiane są na budowie.

Strop YTONG

Płyty stropowe Ytong to płyty wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego. Montowane są bardzo szybko - za pomocą dźwigu, w ciągu dnia można wykonać nawet 100 m2 stropu. Strop od razu po ułożeniu jst gotowy na kolejne prace, można go obciążać bez obaw. Przy montażu płyt stropowych Ytong nie stosuje się żadnych podpór montażowych. Stropy Ytong, to stropy w całości wykonane z elementów prefabrykowanych. To o wyróżnia Ytong to niespotykana prostota budowy. Stropy Ytong mają również bardzo dobre parametry cieplne, są lekkie i zarazem bardzo wytrzymałe.

Płyty strunobetonowe

Płyty stropowe strunobetonowe to produkt prefabrykowany. Dzięki takim rozwiązaniom inwestor oszczędza czas. Płyty są prefabrykowane jako konstrukcyjne elementy zbrojone o dużej wytrzymałości. Jednocześnie, płyty strunobetonowe mają niewielki ciężar własny i zajmują niewielką przestrzeń. Zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że można je łączyć z elementami wykonanymi w innych technologiach. Dzięki zastosowaniu płyt strunobetonowych oszczędza się czas, redukuje koszty. Płyty strunobetonowe mają ponadto bardzo dobre właściwości akustyczne, są wytrzymałe i przystosowane do dużych obciążeń.


Facebook Google Youtube