FINANSE

Niczego nie znaleziono

Finanse przy budowie domu jednorodzinnego

Porady finansowe przy budowie domu

Na decyzję o budowie domu jednorodzinnego ogromny wpływ mają nasze zasoby finansowe. Na ostateczną cenę nieruchomości oddziałuje szereg czynników, takich jak przykładowo:


 • cena działki budowlanej,
 • cena projektu architektoniczno - budowlanego, oraz
 • cena materiałów budowlanych.

  Cena działki budowlanej

  Wśród nich ważne miejsce zajmuje cena działki budowlanej, na której dom jednorodzinny ma powstać. Ceny działek kształtują się na różnym poziomie, w zależności od lokalizacji oraz jej charakteru. W przypadku działek budowlanych cena jest wyższa, natomiast działki rolne są dużo tańsze. Jednak w odniesieniu do tych ostatnich występują liczne ograniczenia. Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego może wykluczać zabudowę powierzchni działki. Wtedy postawienie na niej domu okaże się niemożliwe. Dodatkowo w świetle aktualnych przepisów prawnych, nie będąc rolnikiem możemy kupić działkę rolną o wielkości, nie większej niż 30 arów. Natomiast średnie ceny działek budowlanych w poszczególnych województwach Polski za m2 są różne. Najwyższe ceny występują w województwie: mazowieckim – 180,1 zł/m2, pomorskim – 134,1 zł/m2, małopolskim – 103,6 zł/m2. Wpływ na tak wysoki poziom cen mają przede wszystkim ceny działek budowlanych w stolicach tych trzech województw. W Warszawie za m2 działki trzeba zapłacić aż 719,7 zł, w w Gdańsku 363 zł, a w Krakowie 381,1 zł. Najniższe zaś ceny za m2 działki budowlanej utrzymywały się w województwach podkarpackim 46,9 zł, lubuskim 48,2zł, warmińsko – mazurskim 55,4zł, oraz opolskim 63,1zł. Ceny nabycia obszaru przeznaczonego pod zabudowę w stolicach tych województw również należały do najniższych w Polsce. W Gorzowie Wlkp. za m2  ziemi trzeba zapłacić 77zł, w Rzeszowie 131 zł, w Opolu 147 zł i w Olsztynie 174,6 zł. Ceny działek budowlanych w dużych aglomeracjach miejskich i miejscach atrakcyjnych turystycznie są więc wyraźnie wyższe. Znacznie tańsze będą natomiast działki peryferyjne, oddalone od centrum miast i atrakcji, położone dodatkowo w województwach słabiej rozwiniętych od pozostałych regionów kraju.

  Cena projektu architektoniczno - budowlanego

  Kolejny wydatek z którym musimy się liczyć to cena projektu architektoniczno – budowlanego. Jest ona uzależniona od tego czy jest to projekt indywidualny, czy też  projekt gotowy z katalogu. Warto pamiętać, że projekt gotowy wymaga zwykle pewnej adaptacji, czyli dostosowania go do działki oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także warunków zabudowy. Natomiast projekt indywidualny („szyty na miarę”) uwzględnia wszystkie potrzeby i oczekiwania właściciela. Cena projektu indywidualnego jest znacznie wyższa i zależy od wielkości domu i stopnia skomplikowania jego architektury, oraz od renomy pracowni architektonicznej. Całkowity koszt projektu waha się w granicach od 2 do 5% całkowitej wartości nieruchomości. Dopiero mając gotowy projekt budowlany możemy uzyskać zgodę w urzędzie na rozpoczęcie budowy nieruchomości.

  Cena materiałów budowlanych

  Warto pamiętać, że materiały budowlane w ramach tej samej grupy produktów mogą się znacznie od siebie różnić ze względu na cenę. Te różnice wynikają z jakości materiałów. Niestety produkty atrakcyjne cenowo często cechuje słaba jakość i gorsze parametry techniczne. Dlatego czasem warto jednak wybrać materiały z pośredniej półki cenowej, ale za to spełniające najważniejsze normy jakościowe i posiadające stosowane certyfikaty. Zasada ta dotyczy wszystkich materiałów, zarówno konstrukcyjnych, potrzebnych przy wznoszeniu budynku, ale również i elewacyjnych, pokryciowych, oraz wykończeniowych. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że ceny materiałów budowlanych różnią się też w poszczególnych regionach Polski.

  Kredyt hipoteczny


  Kredyt hipoteczny

  Budowa domu jednorodzinnego jest więc ogromną inwestycją finansową, stąd najczęściej wiąże się z koniecznością pozyskania dodatkowych środków finansowych zewnętrznych, np. z banku w formie kredytu hipotecznego. Jest to kredyt długoterminowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka.

  Ubezpieczenie nieruchomości i ochrona mienia


  Ubezpieczenie domu

  Ważne jest również ubezpieczenie nieruchomości już w trakcie jej budowy. Ochrona ubezpieczeniowa od takich czynników zewnętrznych, jak: ogień, powódź, grad, lawina, uderzenie piorunu, trzęsienie ziemi i eksplozja może obejmować nie tylko dom, ale również i wszystkie budowle znajdujące się na placu budowy.

  Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu mienia na placu budowy, przed kradzieżą, czy dewastacją. Na polskim rynku istnieje szereg firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach.

   


  ***

 • [1] Raport Bankier.pl, Ceny ofertowe działek budowlanych - styczeń 2017 r.,  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-dzialek-budowlanych-styczen-2017-r-Raport-Bankier-pl-7493928.html.


 • Facebook Google Youtube