OGRÓD

Niczego nie znaleziono

Tytuł: Ogród i powierzchnia wokół domu jednorodzinnego

Przestrzeń przydomowa – możliwości zagospodarowania 

Równolegle z projektowaniem domu powinniśmy pomyśleć o wykorzystaniu działki otaczającej budynek. Dobrym rozwiązaniem może być zlecenie opracowania wspólnej koncepcji architektowi i projektantowi krajobrazu. Ważne jest tutaj nie tylko urządzenie ogrodu, ale również zaprojektowanie ogrodzenia, oraz garażu wolnostojącego i drogi dojazdu (dojścia) do posesji, a także aranżacja małej architektury ogrodowej.

Ogrodzenie i droga dojazdowa

Ogrodzenie działki powinno być dostosowane do otaczającego ją krajobrazu. Ma stanowić nie tylko element ochronny posesji, ale także i jego ozdobę. Do wyboru mamy następujące rodzaje ogrodzeń:

  • drewniane,
  • metalowe,
  • kamienne,
  • betonowe.

Do najczęściej stosowanych należą wciąż ogrodzenia drewniane i kamienne. Natomiast do najdroższych zaliczane są ogrodzenia metalowe kute. Ciekawym rozwiązaniem może być naturalne ogrodzenie zielone w postaci żywopłotu.

Droga dojścia i dojazdu do posesji może być wykonana z różnych materiałów. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest kostka granitowa lub kostka brukowa. Kostka ta dostępna jest w różnych rozmiarach, w zależności od jej przeznaczenia. Mniejsza doskonale sprawdzi się do alejek ogrodowych i tarasów, a większa do wyłożenia drogi dojazdowej. Przy dużym nacisku konieczne bowiem jest zastosowanie większej kostki.

Obiekty architektoniczne w ogrodzie

Standardem jest również uwzględnienie w kompozycji ogrodu odpowiedniego miejsca na garaż. Mamy do wyboru zarówno garaż naziemny (drewniany, murowany, czy nawet blaszany), lub też garaż podziemny.

W każdym ogrodzie obowiązkowo powinny się znaleźć również obiekty małej architektury ogrodowej. Przykładem takich rozwiązań budowlanych mogą być:

  • obiekty przeznaczone dla dzieci, tj. piaskownice, huśtawki, drabinki,
  • obiekty przeznaczone dla zwierząt, tj. buda, boks dla psa itp.,
  • obiekty o charakterze wypoczynkowo – ozdobnym, służące do codziennej rekreacji typu: altanki, ławki ogrodowe, fontanny, sadzawki, przydomowe baseny, drabinki ozdobne i inne.

Obiekty małej architektury ogrodowej mogą w niezwykły sposób odmienić ogród i nadać mu interesujący wyraz. Odpowiednio dobrane rozwiązania potrafią sprawić, że nawet mały ogród wyda nam się znacznie większy i będzie doskonałym miejscem do relaksu i odpoczynku.   

Ogródki uprawne i ozobne

Wśród przestrzeni przydomowej warto wygospodarować choć niewielką część ziemi pod uprawę warzyw i owoców oraz ziół. Świeża natka pietruszki, czy selera, w połączeniu ze świeżym tymiankiem, oregano, czy estragonem powinny na stałe zagościć w naszym ogrodzie. Doskonałym rozwiązaniem jest również uprawa mięty i melisy, a także świeżych owoców sezonowych: malin, truskawek, poziomek itp. Wokół tych grządek warto wykorzystać żwir i grys, do stworzenia dróżek wypełniających przestrzeń między roślinami. Przed nasypaniem grysu dobrze jest wcześniej rozłożyć włókninę bezpośrednio na ziemi, co znacznie zmniejszy odrastanie chwastów. Kruszywo to ochroni również ziemią przed nadmiernym odparowywaniem wody.

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na pracę w ogrodzie, warto wybrać rośliny mało wymagające, które  nawet bez pomocy człowieka doskonale sobie poradzą w przystosowaniu do otoczenia. Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie drzew i krzewów wieloletnich, liściastych z iglastymi - zimozielonymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu także i zimą nasz ogród będzie wyglądał wyjątkowo. Dobór odpowiednich roślin uzależniony jest również od warunków wilgotności gleby, i nasłonecznienia terenu. Warto też zastosować element ozdobny w ogrodzie, tworząc różne kompozycje kwiatowe.  

***
Facebook Google Youtube