OKNA i DRZWI

Niczego nie znaleziono

Tytuł: Okna i drzwi do nowego domu - jak otrzymać najkorzystniejszą ofertę

Wybór okien i drzwi to zawsze jedna z najważniejszych spraw przy budowie domów jednorodzinnych. Od nich zależy nie tylko wygląd domu, ale też komfort mieszkania w nim, a nawet w pewnym stopniu wysokość rachunków za ogrzewanie. Co więc należy wiedzieć, by wybrać jak najlepsze okna oraz drzwi do domu?

Poznaj rodzaje okien i drzwi oraz najlepszych producentów

Gdy wybieramy okna czy drzwi, musimy się przede wszystkim zdecydować na materiał, z których będą wykonane. W Polsce najpopularniejsze są okna PCV, choć możemy wybrać też okna drewniane czy aluminiowe. Te pierwsze mają zwykle najkorzystniejsze ceny, choć zdaniem wielu architektów wnętrz to te drewniane są najbardziej eleganckie. Z kolei aluminiowe zazwyczaj są najbardziej trwałe. W przypadku okien z PCV to profile mają różne klasy - na przykład A, B czy C. Najwyższa klasa to A, co oznacza, że takie okno ma bardzo dobre parametry (np. ścianka zewnętrzna ma 3 milimetry grubości), co przekłada się na trwałość i stabilność okna, a także na ochronę przed hałasem oraz izolacją. A musimy pamiętać, że im lepsza izolacja, tym mniej energii będziemy musieli przeznaczać na ogrzewanie domu. Zanim dokonamy zakupu, powinniśmy dokładnie prześledzić wszystkie oferty i wiedzieć co chcemy nabyć. Pamiętajmy, że sprzedawcy będą nam prawdopodobnie proponować wiele dodatków do okien, na przykład specjalne blokady klamki czy moskitiery. Niektóre opcje oczywiście mogą nam się przydać, ale lepiej wiedzieć, czy autentycznie ich potrzebujemy, bo sprzedawca może wykorzystać nasz brak wiedzy. Zdarzają się też nieuczciwi sprzedawcy, którzy automatycznie dodają niektóre dodatki do oferty, nie pytając nawet klientów, czy sobie ich życzą. Warto więc bardzo uważnie czytać oferty i umowy. Jeśli chodzi natomiast o drzwi wejściowe, to podstawowe parametry to szerokość, wysokość oraz współczynnik przenikania ciepła U, który nie powinien przekraczać 2,6 W/(m2*K). Warto też zwracać uwagę na izolację akustyczną - nie powinna przekraczać ona 30 dB. Podobnie jak w przypadku okien, drzwi wejściowe często wykonane są z plastiku, choć zdecydowanie bardziej stylowe będą drzwi drewniane. Zwykle dużo większym wyzwaniem, jeśli chodzi o dom są bramy garażowe. Wybór jest tu duży - są do wyboru bramy segmentowe, rozwieralne, rolowane, uchylne... Oczywiście idealna brama powinna być dobrze ocieplona, ale też powinna dobrze komponować się z wyglądem domu. Kolejnym ważnym elementem są drzwi balkonowe. Tu najlepiej kupić je wraz z oknami - będziemy mieli pewność, że będą się ze sobą komponować oraz unikniemy dodatkowych podróży do sklepów. Warto jednak zawsze pamiętać, żeby zadawać sprzedawcom i wykonawcom jak najbardziej precyzyjne pytania. Wtedy będziemy mieli pewność, że dostaniemy jak najbardziej korzystną ofertę.

Drzwi balkonowe, rolety, parapety...

Jeśli wybraliśmy już podstawowe okna oraz drzwi, to czas pomyśleć o detalach, które jednak są również kluczowe, jeśli chodzi o komfort domowników. Chociażby rolety zewnętrzne - najlepiej je kupić już na etapie projektowania budynku, gdyż mogą one wymagać wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. Na pewno nie warto na nich oszczędzać, gdyż tanie mechanizmy często się psują i trzeba wtedy wymieniać całe rolety. Warto więc postawić na znane marki, które są już na rynku od dłuższego czasu. W wystroju ważne są też parapety - powinny jak najlepiej komponować się z oknami. Do wyboru są na przykład parapety PCV czy parapety marmurowe czy drewniane. Te pierwsze są łatwiejsze w konserwacji i tańsze, choć takie z drewna klejonego też mogą okazać się całkiem praktyczne. Zdaniem architektów wnętrz, parapet nie powinien dominować we wnętrzu i powinien mieć raczej stonowane barwy. 

***


Facebook Google Youtube