DOKUMENTACJA

Niczego nie znaleziono

Dokumentacja - Wymarzony dom jednorodzinny według planu

Każdy w pewnym wieku marzy o posiadaniu własnego domu. Jedni marzą o małym domku w cichym miejscu, inni o domku w centrum miasta. Każdy ma własne wyobrażenia, które realizowane są poprzez projekty pożądanego domu. Projekty domu mogą mieć różnych autorów i dotyczyć poszczególnych instalacji. Niestety budowa domu to także zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Oczywiście każda opcja ma swoje zalety jak i wady.

Projekt indywidualny

Jest rozwiązaniem, gdy ktoś posiada jasne i kompletne wyobrażenie domu, który chce zbudować. Ponadto projekt taki sprawdza się, gdy ułożenie terenu działki budowlanej jest tak nietypowe, że żaden gotowy projekt nie sprawdzi się. Taki projekt sprawdzi się także, gdy dom ma być dostosowany do naszej pracy, hobby czy stanu zdrowia lub ilości członków rodziny i ich wymagań. Oczywiście i tak taki projekt musi zostać szczegółowo omówiony z architektem, który sprawdzi rozwiązania w projekcie pod kątem zgodności z przepisami i wymaganiami budowlanymi.

Projekt gotowy

Projekt gotowy z kolei będzie idealny w sytuacji, gdy chcemy zaoszczędzić na kosztach (projekt gotowy jest tańszy niż projekt indywidualny). Poza tym wybierając gotowy projekt od początku wiemy jak będzie wyglądał po zakończeniu budowy. Dodatkowo dostępne są wizualizacje, co pozwala w jasny sposób ustalić, co znajdzie się w wybudowanym domu. Do gotowego projektu dołączona już jest dokumentacja techniczna(zastosowane materiały, szczegóły konstrukcyjne itp.).

Warto wiedzieć, że dokumentacja techniczna obejmuje takie dziedziny jak:

 • projekt architektury,
 • projekt konstrukcji,
 • projekt instalacji sanitarnych
 • projekt instalacji wodno-kanalizacyjnych,
 • projekt instalacji c.o,
 • projekt instalacji gazowej
 • projekt instalacji elektrycznej.

Do dodatkowej dokumentacji można zaliczyć dokumenty:

 • informacyjne o zalecanych produktach i technologiach,
 • potwierdzenia kwalifikacji zawodowych projektantów czy
 • charakterystykę energetyczną czy
 • analizę alternatywnych źródeł ciepła
 • projekt ogrzewania i energii.

Należy sobie uświadomić, że projekt budowlany złożony jest z dwóch części (projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki lub terenu- gdy zmiany wykraczają poza naszą własność). Zarówno jeden jak i drugi projekt to mnóstwo opisów i rysunków, dlatego też wszystkie dokumenty muszą być podpisane i opatrzone datą oraz podpisami autorów. Projekt konstrukcyjny musi zawierać rzuty wszystkich poziomów domu (nawet fundamentów, piwnic oraz dachu). Warto także zainwestować w projekt instalacji wodnej. Wodę należy dociągnąć do punktów poboru w kuchni, łazienkach, WC, pomieszczeniach gospodarczych czy nawet pralni i garażu. 

Projekt bierze także pod uwagę sposób podgrzewania wody, co ma wpływ na kształt instalacji wodnej. Oczywiście budując dom nie można zapomnieć o takich elementach jak projekt wnętrza i projekt ogrodu. Te dwa elementy pozwolą uświadomić sobie jak będzie wyglądał nasz dom po jego ukończeniu. Projekt ogrodu pozwoli zapewnić sobie strefę relaksu i spokoju. Wnętrze zgodnie z projektem będzie dostosowane do naszych potrzeb i wymagań. 


Również ogród powinien być zaprojektowany tak, aby cieszyć oko i pozwolić na odpoczynek. Należy wziąć pod uwagę, że projektowanie wnętrza może być równie ciężkie jak i projekt całego domu. Nie każdy potrafi wyobrazić sobie przestrzeń tak, aby odpowiadała naszym wyobrażeniom. Z tego powodu projekt wnętrz powinien zakładać maksymalne wykorzystanie przestrzeni, aby zapewnić jej funkcjonalność, a jednocześnie odzwierciedlać indywidualne pasje i pomysły. Oczywiście inspiracje można znaleźć wszędzie- w domu znajomych, rodziny, w katalogach, filmach czy tylko we własnej wyobraźni.


Facebook Google Youtube