DACH

Niczego nie znaleziono

Tytuł: Dachy w domu jednorodzinnym

Krycie dachów - wybór materiałów i rodzaju konstrukcji

Dach jest bardzo ważną częścią budynku, z punktu widzenia technicznego oraz architektonicznego, chroni przed śniegiem i deszczem, wiatrem, słońcem, a także może być skuteczną barierą akustyczną. Dzięki niemu dom jednorodzinny może też stać się wyjątkowy i niepowtarzalny.

Wybór konstrukcji dachu i rodzaju pokrycia dachowego zależy od kilku czynników:

  • od architektury budynku i rozwiązań architektonicznych stosowanych w danym regionie (ujętych najczęściej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego),
  • od kształtu i kątą nachylenia dachu,
  • kosztów jego montażu i późniejszej eksploatacji,
  • lokalnych warunków meteorologicznych (tj. od obfitości opadów śniegu czy deszczu, a także od siły wiatru),
  • rozmiarów i kształtu danej budowli,
  • oraz walorów estetycznych.

Obecnie mamy możliwość wyboru różnych konstrukcji dachu. Mogą one być zarówno: płaskie, lub też spadowe – (dwu-, cztero- lub wielospadowe).

Przy dachach płaskich, które są zazwyczaj mało widoczne, szczególnie wyeksponowana jest elewacja domu. Jednak trzeba się liczyć z możliwością zalegania na nich śniegu lub wody. Ten rodzaj przykrycia budynku był modny głównie w latach 60- i 70-tych XX w., kiedy to budowano domy w kształcie kostki. Zaletą dachu płaskiego jest jednakowa wysokość pomieszczeń z ostatniej kondygnacji. Umożliwiają one też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie form architektonicznych poprzez tworzenie budynku składającego się z wielu brył.

Dach dwuspadowy (określany inaczej siodłowym, dwupołaciowym lub szczytowym) zbudowany jest przy wykorzystaniu dwóch połaci dachu i dwóch ścian szczytowych. Charakterystyczne są dla niego trójkątne ściany boczne. Dach ten należy do tradycyjnych form przykrycia budynku, energooszczędnych i materiałooszczędnych, bardzo prostych w wykonaniu oraz dodatkowo odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest składający się z czterech połaci - dach czterospadowy (inaczej określany jako kopertowy, gdyż  na rzucie przypomina on kopertę). Połacie te stykają się w narożach i mają ten sam kąt nachylenia. Kąt ten jest mniejszy niż w przypadku dachu dwuspadowego. Konstrukcja dachu czterospadowego sprawia, że wszystkie połacie mają kształt trójkąta i posiadają jednakowe nachylenie, lub też dwie przeciwległe połacie mają kształt trapezu, a pozostałe dwie kształt trójkąta. Różnią się też nachyleniem. Dach ten najlepiej sprawdza się w domu parterowym o dużej powierzchni. Niestety przyjmując takie rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że przestrzeń poddasza w dużej mierze będzie niewykorzystana ze względu na jej kształt i stopień nachylenia.

Dach wielospadowy składa się z różnych dachów, które krzyżują się ze sobą w kalenicach i koszach. Połacie przyjmują tutaj najczęściej kształt trapezów i trójkątów.

W Polsce do pokrycia budynku stosuje się następujące materiały:

  • dachówką ceramiczną, lub dachówkę betonową,
  • blachę w postaci blachodachówki i blachy trapezowej lub blachy płaskiej.
  • Jeszcze innym rozwiązaniem mogą być materiały bitumiczne np. papa i gonty.
  • Nie należy też zapominać o pokryciach naturalnych z kamienia, gontów drewnianych, wiór z drewna osikowego, trzciny itp. Są one bardzo efektowne, ale też i drogie.

Dachówkę ceramiczną można stosować na dachach, w przypadku których kąt nachylenia wynosi między 22° a 60°, a dachówkę cementową na dachach o kącie od 16° do 45°. Dachówki te należą do cięższych materiałów i wymagają zastosowania wytrzymałej więźby dachowej. Ich wielką zaletą jest trwałość, mrozoodporność, dodatkowo tłumią hałas  i są bezpieczne ze względu na niepalność.

Pokrycia blaszane są stosunkowo lekkie i wytrzymałe. Doskonale sprawdzają się przy niewielkim stopniu nachylenia połaci (minimum 9-10°).

Ostatnie z wymienionych pokryć – bitumiczne są wykonane z wodoszczelnej masy asfaltowej i mogą być stosowane na dachach o różnym stopniu nachylenia. Są one niezwykle lekkie i tanie w wykonaniu.

***
Facebook Google Youtube